Strona głównaZdrowieZakład Opieki Leczniczej – czy jest godnym rozważenia rozwiązaniem?

Zakład Opieki Leczniczej – czy jest godnym rozważenia rozwiązaniem?

Jesień życia to trudny czas, a zwłaszcza gdy zaczynają pojawiać się zdrowotne komplikacje i utrata samodzielności. Bardzo często rodzina nie jest w stanie zapewnić seniorowi wszystkiego, czego potrzebuje. W takim przypadku często rozważa się skorzystanie z usług placówki opiekuńczej, takiej jak ZOL. W niniejszym artykule przedstawiamy czym charakteryzuje się takie rozwiązanie.

Czym jest Zakład Opieki Leczniczej?

ZOL to specjalistyczna placówka lecznicza i rehabilitacyjna zapewniająca całodobową opiekę medyczną osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym na przewlekłe choroby. Personel składa się z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów i terapeutów zajęciowych, którzy udzielają pacjentom odpowiedniej opieki i świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych w celu poprawy ich funkcjonowania i powrotu do zdrowia. Przykładowy ośrodek tego typu to dom dla osób starszych Grębiszew.

Jak podjąć decyzję o ośrodku opiekuńczym?

Umieszczenie bliskiej osoby w placówce tego typu (np. domy opieki pod Warszawą) jest może wynikać z troski o dobro seniora. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Należy dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Kluczowe jest rozpoznanie oferty kilku ośrodków i zdecydowanie się na taką placówkę, która realnie odpowiada na potrzeby podopiecznych oraz rodziny. Na pewno kluczowym aspektem podczas wybierania ośrodka jest to jaka panuje w nim atmosfera. Kadra powinna być nie tylko kompetentna, ale także uśmiechnięta i po prostu skora do pomocy.

Ośrodek (np. miejsce dla osób starszych Grębiszew) powinien spełniać różne potrzeby seniora. Rozpoczynając od kwestii związanych z dostępem do opieki lekarskiej oraz rehabilitacyjnej aż po aspekty społeczne. Z reguły seniorzy potrzebują poczucia bliskości i kontaktu z innymi ludźmi. Wielu seniorów odczuwa strach przed samotnością. Zadaniem ośrodka jest zaproponowanie oferty zajęciowej, która aktywizuje podopiecznych i pozwala im na spędzenie jesieni życia w spokojnej, życzliwej atmosferze.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne