Strona głównaZdrowieKto może zostać przyjęty do Zakładu Opieki Leczniczej (ZOL)?

Kto może zostać przyjęty do Zakładu Opieki Leczniczej (ZOL)?

Zakłady Opieki Leczniczej, zapewniają opiekę medyczną oraz wsparcie w codziennych czynnościach. W niniejszym artykule omawiamy czym jest ZOL oraz jakie sa przeciwwskazania do przyjęcia do takiej placówki.

Czym zajmuje się Zakład Opieki Leczniczej (ZOL)?

Zakład Opieki Leczniczej (np. miejsce dla osób starszych pod Warszawą) jest specjalistyczną placówką leczniczą i rehabilitacyjną, która zapewnia całodobową i stałą opiekę medyczną osobom starszym, niepełnosprawnym i cierpiącym na przewlekłe choroby. Głównym celem placówki jest poprawienie funkcjonowania pacjenta i nauczenie go samoopieki, a w miarę możliwości – powrót do domu.

W ZOL zatrudniony jest wykwalifikowany personel, składający się z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów i terapeutów zajęciowych, którzy udzielają pacjentom różnorodnych świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych. Tym samym placówka pełni funkcję całodobowego centrum medycznego, które wspomaga osoby chore, niepełnosprawne i w podeszłym wieku w powrocie do samodzielności. Pobyt w ZOL jest dla pacjentów skuteczną metodą leczenia i usprawniania, umożliwiającą im wykonywanie czynności życia codziennego bez asysty innych osób. Zakład Opieki Leczniczej to miejsce, gdzie pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę i pomoc w powrocie do zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania do przyjęcia do placówki ZOL?

Zgodę na pobyt w ZOL-u musi wyrazić sam pacjent (zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz Ustawy o pomocy społecznej). Jeśli pacjent ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub jest ubezwłasnowolniony, wówczas decyzję w tej sprawie podejmuje sąd opiekuńczy. Ostateczną decyzję o przyjęciu pacjenta do ZOL-u podejmuje dyrektor placówki wraz z lekarzem po dokładnej analizie dokumentacji medycznej i ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Trzeba wziąć pod uwagę, że są sytuacje, w których pacjent nie może być przyjęty do placówki. Przeciwwskazaniem do umieszczenia w ZOL-u są m.in. aktywna choroba nowotworowa, ostra faza choroby psychicznej, choroba alkoholowa, aktywna choroba zakaźna. Ponadto, przeciwskazaniem do przyjęcia do placówki jest ocena stanu zdrowia w skali Barthel (jeśli ocena przekracza 40 punktów to pacjent może nie być przyjęty).

Pobyt w ZOL-u to doskonałe miejsce dla osób niesamodzielnych, które potrzebują całodobowej opieki medycznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby pacjent był przyjęty do zakładu ZOL, musi on spełniać pewne wymagania związane ze stanem zdrowia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne