Strona głównaZdrowieTlenoterapia za pomocą koncentratora tlenu

Tlenoterapia za pomocą koncentratora tlenu

Tlenoterapia jest leczeniem stosowanym w przypadku dolegliwości związanych z niewydolnością oddechową, chorobami płuc oraz chorobami krążenia. Najczęściej jest stosowana w przypadku obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Koncentrator tlenu

Jeszcze nie dawno tlenoterapia była stosowana tylko w szpitalu, natomiast współcześnie terapia może być stosowana w warunkach domowych. Tlenoterapia polega na dotlenianiu organizmu. Do tlenoterapii wykorzystuje się przede wszystkim koncentrator tlenu, czyli urządzenie, które oddziela azot od tlenu. W efekcie koncentrator tlenu produkuje mieszaninę powietrza wyjątkowo wzbogaconą tlenem. Jest to urządzenie, która jest zasilane energią elektryczną o standardowym napięciu 230V. Stosowanie tlenoterapii za pomocą takiego urządzenia jest bardzo proste i wygodne dzięki czemu praktycznie każdy może takową terapię wykonać w domu. Tlen jest podawany przez tak zwane wąsy tlenowe (kaniulę donosową) lub maseczkę. Co ważne, urządzenie jest na tyle ciche, że nie przeszkadza podczas snu. Zazwyczaj hałas nie przekracza 40dB co jest porównywalne z lodówką lub nawet cichsze.

W przypadku nieprawidłowości (np. spadek ciśnienia, brak zasilania lub konieczność dokonania przeglądu serwisowego) urządzenie wysyła sygnały dźwiękowe oraz świetlne tak żeby ewentualne problemy były szybko zauważone przez użytkownika. Sama obsługa urządzenia jest bardzo prosta, to o czym musi pamiętać użytkownik to dbanie o regularne czyszczenie filtra wlotu powietrza. Pozostałe czynności serwisowe (np. wymiana filtrów lub czyszczenie wnętrza urządzenia) są wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę serwisową.

Dla kogo tlenoterapia?

Najczęściej domowa tlenoterapia jest stosowana u osób cierpiących na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Najczęściej na to schorzenie zapadają palacze papierosów oraz osoby narażone na wdychanie pyłów z powietrza (np. górnicy).  Ponadto, tlenoterapia jest stosowana u osób z chorobami płuc oraz chorobami krążenia. Poprawnie wykonany zabieg poprawia przemianę materii i przyśpiesza krążenie krwi. Wysoka zawartość tlenu jest polecana dla osób, które mają problem z nadwagą oraz wysokim poziomem cholesterolu.

O tym jak długo trwa tlenoterapia oczywiście powinien decydować lekarz. Z reguły tlenoterapia jest stosowana około 15 godzin na dobę. Tlenoterapia nie jest gwarancją powrotu do zdrowia, raczej jest to długotrwały proces. Jednak czasami terapia stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza potrafi zdziałać cuda.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne