Generalnie należy wiedzieć, że koty wychodzące mogą same decydować, kiedy chcą wyjść i wrócić do domu. Taką wolność wyboru naszemu pupilowi mogą zapewnić drzwiczki dla psa i kota Jednak pamiętajmy o tym, że taka swoboda wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Oto one:
1). Pasożyty – należy wiedzieć, że nasz kot może złapać pchły lub inne pasożyty przez zjedzenie zakażonej ofiary w każdym miejscu poza domem.
2). Stres – należy wiedzieć, że nieśmiały kot może uznać wychodzenie na zewnątrz za zbyt stresujące i być może sam będzie wolał zostać w domu.
3). Obrażenia – należy wiedzieć, że wypadki drogowe są nierzadko przyczyną śmierci kotów. Pamiętajmy o tym, że jeżeli mieszkamy w mieście lub przy ruchliwej drodze, ryzyko wówczas może być większe. Warto dodać, że psy, inne koty i ludzie także mogą skrzywdzić nasze zwierzę.
4). Zaginięcie – należy wiedzieć, że zdarza się, iż koty zostają przypadkowo zamknięte w garażach czy innych miejscach albo są wywiezione w samochodach lub ciężarówkach, na które się wspięły. Mogą nawet znaleźć nowego właściciela.
5). Choroby – należy wiedzieć, że kontakt z innymi zwierzętami (na przykład podczas walki) lub przebywanie w określonym otoczeniu może być przyczyną zakażeń. Koty mogą wówczas zarazić się wirusem nabytego niedoboru immunologicznego (FIV), białaczką kotów, kocim katarem lub innymi chorobami.
6). Zatrucie – należy wiedzieć, że koty mogą zatruć się środkami chemicznymi lub skażonym jedzeniem.
Właściciele kotów dobrze wiedzą, że ich pupile mnóstwo czasu spędzają wylegując się lub po prostu śpiąc. Tak naprawdę nie jest to kamienny i nieprzerwany sen, a raczej drzemka, którą koty uwielbiają. Odpoczywają, równocześnie odbierając bodźce z zewnątrz i jak na drapieżnika przystało zawsze są gotowe do pogoni za swoją ofiarą. Koty są bardzo czujne i jeśli uważamy, że śpią większą część doby głębokim snem, to jesteśmy w błędzie. Oczywiście miejsce na odpoczynek wybierają sobie same i często nie są to legowiska, które specjalnie przygotowaliśmy dla naszego pupila. Koty po prostu śpią gdzie chcą. Więcej czasu odpoczywają koty, które całe życie spędzają w mieszkaniu. Nie muszą się trudzić żeby zdobyć pokarm i jeśli akurat nie są zajęte zabawą, to wylegują się do woli. Widok drzemiącego kotka jest dla jego właściciela jednym z najbardziej przyjemnych widoków. Należy jednak pamiętać o tym, że brak ruchu nie wpływa dobrze na zdrowie naszego futrzaka. Nie zapominajmy więc o tym, by poświęcić naszemu pupilowi chociaż pół godziny na zabawę. Dbajmy o to, aby nasz kot był zdrowy i zadowolony.
Każdy, kto miał kiedyś do czynienia z kotem, wie, że jest to obcowanie ze stworzeniem indywidualnym i żyjącym w swoim rytmie. Kot, w przeciwieństwie do psa, nigdy nie pozwoli się wytresować, rzadko reaguje na własne imię i zdecydowanie rzadziej okazuje właścicielowi swoje uczucia. Można więc odnieść wrażenie, że mieszka się ze zwierzęciem, które oczekuje wyłącznie jedzenia czy ewentualnie ciepłych kolan do spania, ale nic bardziej mylnego. Badania wykazują, że koty przywiązują się nie tylko do miejsc, ale też do ludzi. Podobno koty, z natury bardzo podatne na stres, źle znoszą rozłąkę z właścicielem, o ile trwa ona zdecydowanie dłużej niż zazwyczaj, na przykład wtedy, kiedy wychodzimy do pracy w regularnych godzinach. Aby nasz zwierzak nie odczuł za bardzo rozstania i nie był narażony na stres, warto zostawić mu w miejscu, w którym lubi spać, jakiś fragment naszej odzieży. W ten sposób sprytnie oszukamy czworonoga, który uspokoi się natychmiast, kiedy poczuje zapach właściciela. Dbajmy również o to, żeby kuweta znajdowała się w miejscu ustronnym, ponieważ niemal każdy kot nie załatwi swoich potrzeb na oczach widowni. Znajdzie za to inne miejsce, w którym poczuje się bardziej komfortowo. Jeśli zapewnimy kotu jedzenie, czystą kuwetę w odpowiednim miejscu oraz obecność i troskę, będziemy mieli pewność, że jest szczęśliwy.
Wielu z nas chciałaby, aby kot mógł swobodnie poruszać się zarówno po naszym domu jak i po podwórku co mogą zapewnić drzwiczki dla psa i kota. Boimy się jednak o bezpieczeństwo małego futrzaka. Na zewnątrz czyha zbyt dużo niebezpieczeństw dlatego niejeden właściciel decyduje się na chowanie kota w domowych murach bez możliwości wychodzenia na zewnątrz. W takim wypadku musimy pamiętać, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę ruchu. Pomogą w tym dobrze dobrane zabawki dla kota. Wybór jest bardzo szeroki. Znajdziemy proste drapaki do wspinania i ostrzenia pazurów, piórka i myszki z kocimiętką, a także bardziej skomplikowane zabawki na baterie. Jeśli jednak nie chcemy kupować sklepowych gadżetów, możemy niewielkim nakładem pracy wykonać zabawki dla kota domowej roboty. Wszystkie zapewnią zwierzakowi odpowiednią dawkę angażującego zajęcia i pobudzą jego zmysły. Kot w domu będzie z pewnością bezpieczniejszy. Przeżyje z nami długie lata w cieple i z pełnym brzuchem, a zabawa z nim umili wieczór i rozweseli po dniu spędzonym w pracy. Zwierzak z pewnością odwdzięczy się przyjemnym mruczeniem za czas jaki mu poświęcimy.