Strona głównaZdrowiePodstawowe wyposażenie ratownika medycznego

Podstawowe wyposażenie ratownika medycznego

Myśląc o wyposażeniu ratownika medycznego przede wszystkim na myśli sprzęt ratowniczy, zestawy pierwszej pomocy i różnorodny zestaw medykamentów. Jednak zanim ratownik zadba o skompletowanie tych elementów musi pomyśleć o podstawie, a więc o właściwym ubiorze. W związku z czym w niniejszym artykule w pierwszej części wymieniamy z czego powinien się składać ubiór ratowniczy, natomiast w drugiej części wymieniamy podstawowy sprzęt ratowniczy.

Ubiór ratowniczy

Należy rozpocząć od tego, że wygląd ratownika medycznego jest ściśle określony przez przepisy. Jednak w tym artykule nie przytaczamy wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia, lecz przytaczamy przydatne wskazówki dotyczące tego na co powinien zwrócić ratownik medyczny kompletując swój strój. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to by ubiór był wygodny. Ubrania nie mogą krępować ruchów. W razie wykonywania pracy na dworzu (np. ratownicy górscy) niezbędne jest zadbanie o odzież, która będzie stanowiła ochronę przed wiatrem i opadami. Natomiast w przypadku pracy w pomieszczeniu lub np. w kartce powinna to być wygodna koszulka lub bluza z polaru, która nie będzie powodowała przegrzania. Podstawowe elementy ubioru to wygodne obuwie, wygodne spodnie, kurtka chroniąca przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, polary oraz koszulki. Ponadto, ratownicy często korzystają z bielizny termoaktywnej, która pomaga zachować ciepło oraz jest wykonana z “oddychającego materiału. Oczywiście, planując ubiór trzeba wziąć pod uwagę zapewnienie odpowiedniej widoczności. Odzież ratownika medycznego jest wyposażona w elementy odblaskowe. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się nie tylko podczas wypadków w ruchu drogowym, lecz tak naprawdę w każdych warunkach. To naprawdę bardzo ważne by osoba niosąca pomoc poszkodowanym była widoczna. Dopełnieniem ubioru są plecaki medyczne lub torby medyczne, które służą do przetransportowania materiałów medycznych.

Wyposażenie ratownika

Wyposażenie ratownika oczywiście w dużej mierze wynika ze specjalizacji. Ratownik górski, ratownik wody oraz ratownik specjalizujący się w wypadkach ruchu drogowego będzie miał nieco inne wyposażenie. Jednak wiele elementów jest jak najbardziej uniwersalnych. Przede wszystkim niezbędna jest dobrze wyposażona apteczka wyposażona w materiały służące do pierwszej pomocy. Przykłady sprzętu ratowniczego można znaleźć na stronie https://platformaratownicza.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne