Ból kręgosłupa to powszechny problem w dzisiejszych czasach. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy najczęściej wymienia się siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów. W tym artykule sprawdzamy kto jest najbardziej narażony na bóle kręgosłupa i jak można z tym problemem sobie radzić.
Ból pleców
Ból pleców, ból kręgosłupa, ból w krzyżu to odniesienia do różnych dolegliwości o charakterze bólowym. Przyczyn bólu pleców jest naprawdę sporo i ciężko byłoby wszystkie wymienić. Jednak to najczęstszych należą po prostu predyspozycje genetyczne, nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania pracy, uszkodzenia kręgosłupa wynikające z sędziwego wieku, uprawianie sportu oraz predyspozycje wynikające z budowy ciała.
Co ciekawe bóle krzyża występują naprawdę bardzo powszechnie. Szacuje się, że u zdecydowanej większości osób dorosłych.
W początkowej fazie, bóle pojawiają się po gwałtownym przeciążeniu oraz podczas schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zwykle osoby odczuwające tego rodzaju dolegliwości w naturalny sposób ograniczają aktywność tak, żeby zapobiec nadmiernemu przeciążaniu kręgosłupa. Jeśli problemy bólowe są uciążliwe, w łagodzeniu bólu mogą być pomocne doustne leki takie jak ibuprofen lub paracetamol. Ponadto, w aptece powinniśmy znaleźć maści przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeśli ból nie przechodzi i jest uciążliwy to wysoce rekomendowana jest wizyta u lekarza. Po takiej wizycie lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Dzięki wykonaniu specjalistycznych badań wiadomo z jakim rodzajem schorzenia mierzy się pacjent i można zastosować odpowiednie leczenie.
Leczenie
Podstawowe sposoby na leczenie bólu krzyża lub innego bólu w okolicach pleców jest leczenie zachowawcze polegające na odciążeniu kegosłupa. Należy po prostu unikać aktywności, które mogą zaostrzać objawy (np. ograniczyć schylanie się). Drugi sposób leczenia to rehabilitacja. Program ćwiczeń powinien być odpowiednio dopasowany do pacjenta. W najcięższych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.
Podczas procesu leczenia pomocny bywa pas lędźwiowy, ponadto stosowane są orotezy i stabilizatory na plecy i kręgosłup. Tego rodzaju pomoc może być zakładana na cały dzień lub doraźnie np. na czas wysiłku podczas pracy.
Więcej na temat leczenia bólu kręgosłupa na https://sklep.medreha.pl/