To ile właściwości ma wełna zapewne każdy z Was wie, ale nie każdy jeszcze rozróżnia dobrą wełnę o tej ,,gorszej”. Zapewne wiele z Was spotkało się z metką na płaszczu wełnianym ,,100% wełna”. Co tak naprawdę kryje się za tym zapisem?
Jeśli widzimy taką metkę, możemy być pewni, że płaszcz jest wykonany owszem, z wełny, ale z wełny owczej – martwej bądź wtórnej, czyli tzn. z gorszego sortu.
Zapewne wielu z Was to zdziwi, a dlaczego?
Ponieważ widząc na metce 100% wełna – myślimy, że to już jest świetny produkt o dobrym składzie, jednak nic bardziej mylnego.
Wełna wtórna – jest to wełna pozyskiwana z ,,odzysku”. Czyli powtórnie przetworzona (stare ubrania, resztki poprodukcyjne,itp. które następnie przerabia się na wełnę).
Wełna martwa – pochodzi z futer martych zwierząt. Jednocześnie może to być wełna od chorych, starych zwierząt przeznaczonych na rzeź. Nie posiada takich samych właściwości jak wełna zwierząt żywych i zdrowych.
Najlepszy płaszcz wełniany jest płaszcz z wełny jagnięcej. Jest to niezwykle szlachetna wełna pozyskiwana z pierwszego strzyżenia młodych jagniąt. Jest niezwykle miękka i posiada wszystko, co powinna mieć dobra wełna.
Wełna ma ogrom właściwości, dlatego tez jest najlepszym materiałem, który można ubrać zimą. Ba! Wełna jest również świetna wiosną, jesienią oraz zimą. Dlaczego? Ponieważ wełna jest termoregulacyjna, czyli odpowiednio współgra z temperaturą. Jeśli jest 20 stopni i – 20 stopni to ten sam płaszcz będzie odpowiedni na te tak skrajne temperatury.
Dziwne, prawda? Jednak wełna ma jeszcze dużo więcej świetnych właściwości, tj. płaszcz wełniany polskiej produkcji nie musi być gruby, 100% wełna jagnięca jest na tyle ciepła, że spokojnie każdy z nas będzie czuł ciepło.
Płaszcz wełniany nie pochłania zapachów, dlatego też nie musimy go często prać i nie przesiąknie również zapachami z otoczenia.
Sprzedaż płaszczy ze 100% wełny jagnięcej prowadzi polska marka odzieżowa Spoiwo, która stawia na piedestale jakość swoich produktów oraz design. Produkuje w Polsce swoje płaszcze z najwyższej jakości wełny włoskiej. Wszystkie dodatki takie jak: klamry do paska, oczka, guziki, pudełka, wieszaki oraz pokrowce są od polskich producentów – tworzone w Polsce.