Strona głównaZdrowieDom opieki nowym domem rodzinnym

Dom opieki nowym domem rodzinnym

Osób w podeszłym wieku przybywa z roku na rok, w związku z czym problem zapewnienia godnej opieki osobom starszym pojawia się w wielu rodzinach. Niestety nie zawsze członkowie rodziny są w stanie samodzielnie zapewnić odpowiednią opiekę ze względu na inne obowiązki, dlatego profesjonalne domy opieki dla osób starszych są często rozważanym rozwiązaniem.

Coraz częściej dom opieki jest postrzegany jako dobre rozwiązanie zarówno dla rodziny jak i dla seniora

Opieka nad osobą starszą to przede wszystkim szereg czynności pielęgnacyjnych. Nawet osoba zdrowa, lecz w podeszłym wieku wymaga, ze względu na trudności w poruszaniu się i zahamowaniem sprawności poznawczej, systematycznej i troskliwej opieki. Opieka może ograniczać się do pomocy przy chodzeniu lub wstawaniu i podawaniu leków. Jednak w przypadku osoby całkowicie niesprawnej i leżącej, pomoc będzie polegać na opiece całkowitej. Oznacza to pomoc fizyczną we wszystkich funkcjach życiowych, których podopieczny senior nie jest w stanie wykonać samodzielnie.

Co oferuje dom opieki?

Opieka nad osobą starszą staje się dla rodziny priorytetem nie tylko w momencie ograniczenia ruchowego, lecz także psychicznego i sensorycznego. Znaczne pogorszenie słuchu lub wzroku lub częściowy zanik pamięci uniemożliwia seniorowi samodzielną egzystencję w pustym domu. W tym wypadku jedynym wyjściem jest poszukanie dobrego domu seniora. Ośrodki takie oprócz typowej opieki pielęgnacyjnych oferują także zajęcia aktywizujące i sportowe (np. wspólne ćwiczenia dla seniorów na świeżym powietrzu lub w sali rehabilitacyjnej (przykładem domu, który ma szeroką ofertę w tym zakresie jest dom opieki z rehabilitacją pod Warszawą). W dobrze zorganizowanym ośrodku senior ma regularny dostęp do lekarza, poza tym ma stałą opiekę ze strony wykwalifikowanych pielęgniarek i dyplomowanych opiekunek a rehabilitant i psycholog wspomogą w przystosowaniu się do nowego otoczenia.

Najważniejsza jest rodzinna atmosfera w domu opieki

Opuszczenie dotychczasowego zamieszkania może wiązać się ze stresem i poczuciem odrzucenia. Niepotrzebnie. Znane są wypowiedzi samych podopiecznych, że w domu opieki czują się jak w domu. Dzieje się tak, gdy dom opieki jest prowadzony z uwzględnieniem wszelkich potrzeb podopiecznych. W domu opieki Grębiszew ważne są nie tylko warunki i ochrona zdrowia, ale i atmosfera, stworzona w taki sposób, że seniorzy czują się tu jak we własnym domu a może i lepiej. Bowiem zachęcani do aktywności fizycznej biorą udział w spacerach, wycieczkach, zabawach i imprezach tematycznych. W towarzystwie osób w tym samym wieku często nawiązują się wspaniałe przyjaźnie, pozwalające nadal cieszyć się życiem, które może nie jest już takie idealne, ale też ma swoje uroki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne