Strona głównaZdrowieUbezpieczenie medyczne

Ubezpieczenie medyczne

W dzisiejszych czasach polska służba zdrowia kuleje – co do tego nie ma wątpliwości i to przyznaje absolutnie każdy, kto ma z nią do czynienia w wymiarze nieco większym niż ten przeciętny. Ubezpieczenie zdrowotne dla każdego z nas jest czymś niezwykle ważnym, ale gdy przychodzi do skorzystania z niego tak naprawdę nie zawsze możemy na nim polegać – przynajmniej jeżeli rozmawiamy o tym obowiązkowym, finansowanym przez państwową służbę zdrowia. Właśnie z tego powodu powstały pakiety medyczne oferowane przez prywatne firmy działające w sektorze medycyny i zdrowia. W tym artykule zajmiemy się opisaniem zarówno państwowych i obowiązkowych świadczeń, jak i ubezpieczenia prywatnego, które jest dobrowolne, ale dodatkowo płatne.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – dla kogo?

Jakkolwiek złe i krytykowane nie byłoby ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez państwową służbę zdrowia, aktywnie korzysta z niego zdecydowana większość Polaków. Główną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że jest ono obowiązkowe – składki zdrowotne opłacane są przez pracodawcę, którego pracownik pracuje w oparciu o umowę o pracę czy umowę zlecenie. Jedyną sytuacją, w której człowiek pracujący na terenie Polski nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego jest wykonywanie pracy przez siebie w oparciu o umowę o dzieło.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne nie wymaga jednak od nas aktywnego pracowania. Są nim objęci również uczniowie i studenci do 26 roku życia, bezrobotni zarejestrowani w Państwowym Urzędzie Pracy, renciści i emeryci, osoby pełniące służbę państwową (żołnierze, policjanci i inni) oraz przedsiębiorcy z zarejestrowaną działalnością gospodarczą i rolnicy z własnymi gospodarstwami rolnymi.

Polisa oferowana przez państwo pozwala na nieodpłatne korzystanie z usług medycznych świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i podmioty bezpośrednio z nim współpracujące. Ubezpieczenie tego typu pokrywa koszty leczenia chorób przewlekłych oraz leczenia szpitalnego, jak również częściowo zwraca nam koszty leków na bardziej popularne choroby. Właśnie to jest główną wadą obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego – został w nim ściśle określony wykaz refundowanych usług. W związku z tym chorując na coś nietypowego, nie będziemy objęci żadnym świadczeniem.

Prywatne pakiety medyczne – czy warto?

Sytuacja ma się zgoła odmiennie w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, przede wszystkim w kwestii dostępności specjalistów. Prywatne firmy dbają o to, żeby zatrudnieni przez nie zostali lekarze każdej specjalizacji – w związku z tym na wizyty nie trzeba czekać długo. Zakres świadczeń  zależy przede wszystkim od tego, na jakie konkretnie pakiety medyczne się zdecydujemy, aczkolwiek zazwyczaj refundowane świadczenia są częścią znacznie szerszej i bardziej elastycznej listy. Dodatkowo w przypadku tego ubezpieczenia często następuje zwrot kosztów leczenia (również w przypadku zabiegów niepodlegających refundacji z obowiązkowego ubezpieczenia) w zakresie indywidualnej rehabilitacji, domowych wizyt pielęgniarskich oraz organizacji i dostarczaniu leków.

Z zakupem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wiąże się jedna wada: trzeba za nie właśnie dodatkowo płacić przy jednoczesnej konieczności posiadania tego obowiązkowego, wynikającej z pracowania na terytorium Polski. Właśnie dlatego prywatne pakiety medyczne powinno się traktować bardziej jako uzupełnienie ograniczonej oferty obowiązkowego ubezpieczenia, aniżeli jako samodzielną i wystarczalną opiekę medyczną. Kto powinien się zdecydować na skorzystanie z tychże pakietów? Przede wszystkim:

  • Ludzie nieposiadający ubezpieczenia z innego tytułu – chodzi o osoby bezrobotne niezarejestrowane w Państwowym Urzędzie Pracy oraz te, które pracują w oparciu o umowę o dzieło.
  • Osoby przewlekłe chore – te, które muszą chodzić do lekarzy tak często, że czekanie na ich dostępność w ramach świadczeń NFZ po prostu się nie kalkuluje.
  • Rodziny z dziećmi – im więcej osób w rodzinie jest objęte prywatną opieką, tym niższa jest wartość pojedynczych składek. W przypadku dzieci liczy się również wysoka dostępność specjalistów.
  • Osoby ceniące sobie jakość – wygoda płynąca z korzystania z prywatnej opieki medycznej jest nieporównywalna.

Warto wspomnieć, że w świetle aktualnych przepisów prawa jedna osoba może posiadać zarówno obowiązkowe ubezpieczenie państwowe, jak i prywatne pakiety medyczne. Nie ma więc potrzeby martwić się o legalność korzystania z nich.

Podsumowanie

Choć w przyszłości może się to zmienić, w chwili obecnej obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla wielu osób może okazać się po prostu niewystarczalne. Mowa zwłaszcza o tych, którzy cierpią na przewlekłe choroby, wymagające częstych wizyt u lekarzy-specjalistów. Na szczęście istnieje możliwość wykupienia płatnych prywatnych świadczeń medycznych, stanowiących idealne dopełnienie tych obowiązkowych, ale często zmuszających nas do nawet wielomiesięcznego czekania na wizytę. Jeżeli więc dysponujemy odpowiednimi funduszami, a cenimy sobie wygodę, dostępność i po prostu możliwość polegania na czymś, prywatne pakiety medyczne będą idealną opcją właśnie dla nas.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne