Strona głównaZdrowieProblemy z próchnicą - do czego prowadzą?

Problemy z próchnicą – do czego prowadzą?

Próchnica powodowana jest przez drobnoustroje, które osiadają na płytce nazębnej. Jednak do jej powstawania może przyczyniać się wiele czynników. Skłonność do próchnicy może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niewłaściwej higieny jamy ustnej albo nieodpowiedniej diety, która wpływa na kondycję zębów. Jeżeli cierpimy na niedobór wapnia i fosforu lub spożywamy dużo cukrów albo jamy zbyt mało twardych produktów to zęby mogą stawać się osłabione i narażone na rozwój próchnicy. Efektem jest uszkodzenie tkanek zęba, które rozpoczyna się od szkliwa i postępuje w głąb miazgi zęba.

Czym objawia się próchnica?

Próchnica objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi zęba o różnym nasileniu. Może towarzyszyć temu nadwrażliwość na zmiany temperatury w jamie ustnej – zimne lub ciepłe bodźce, np. w trakcie jedzenia lub przy zmianie temperatury powietrza. W ramach próchnicy pojawia się przebarwienie na szkliwie nazębnym o czarnym kolorze.

Do czego prowadzi próchnica?

Ignorowana próchnica prowadzi do poważniejszych uszkodzeń zębów, gdyż zmiany chorobowe przedostają się coraz głębiej do miazgi zębowej, a następnie do dziąsła i korzeni nerwowych zęba. Jednak, co gorsza, próchnica jest przypadłością rozprzestrzeniającą się i będzie stopniowo przenosić się na inne zęby.

Z czasem próchnica, jeżeli nie jest leczona prowadzi do głębokich uszkodzeń, w przypadku których konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. Takie zabiegi wykonuje się w gabinetach stomatologicznych (np. implanty warszawa).

Zapobieganie próchnicy

W przeciwdziałaniu próchnicy najważniejsza jest profilaktyka. Ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne. W celu odpowiedniej rutyny dbania o zdrowie zębów warto w trakcie kontroli spytać o wskazówki dentysty. Na przykład dentysta ursynów może doradzić, jaki rodzaj szczoteczki i pasty będzie najlepszy dla naszych zębów lub czy powinniśmy używać dodatkowo nici dentystycznej albo płynu do płukania ust. Każdy ma inne potrzeby, jeśli chodzi o zęby, gdyż różnią się one kondycją szkliwa chociażby – zęby mogą być wrażliwe mniej lub bardziej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne