Strona głównaPozostałePodatek od sprzedaży samochodu. Ile wynosi i jak go rozliczyć w zeznaniu...

Podatek od sprzedaży samochodu. Ile wynosi i jak go rozliczyć w zeznaniu PIT?

Większośc kierowców decydujących się na zakup auta zdaje sobie sprawę, że po jego zakupie będzie musiało odprowadzić 2% podatku od czynności cywilno-prawnych. Niewielu wie jednak o tym, że w niektórych przypadkach również osoba sprzedająca pojazd musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

W przypadku zakupu auta musisz liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku, wynoszącego dwa procent jego wartości. Na jego uiszczenie masz 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, a więc od dokonania transakcji. Uprzednio musisz poinformować Urząd Skarbowy o dokonaniu zakupu poprzez złożenie znanego każdemu kierowcy formularza PCC-3. Będziesz zwolniony z opłaty tylko w przypadku, gdy wartość pojazdu będzie niższa niż 1000 zł lub gdy podmiotem dokonującym zakupu będzie firma, a ten fakt potwierdzi odpowiednia faktura. Jeżeli sprzedajesz auto, możesz uniknąć podatku jedynie sprzedając samochód wcześniej niż po upływie pół roku od nabycia auta.

Co nalezy zrobić, aby rozliczyć podatek od sprzedaży?
Nawet jeżeli zazwyczaj wypełniałeś inny rodzaj formularza podatkowego, po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży auta musisz podczas rocznego rozliczenia z fiskusem wypełnić PIT-36. Pozwoli Ci on na zadeklarowanie dodatkowego przychodu: musisz przedłożyć dokument w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia. Uzyskaną ze sprzedaży auta kwotę każdy z podatników musi zadeklarować w rubryce “Dochody i straty”. Kwota koniecznego do odprowadzenia podatku zależna jest od naszych dochodów: im są one większe, tym większa będzie kwota podatku – 18% lub 32%. Podstawę opodatkowania stanowi różnica kwot pomiędzy uzyskanym przychodem, a kosztem poniesionym w celu jego uzyskania. Oznacza to, że jeżeli przed sprzedażą auta poczyniliśmy inwestycję w jego modernizację lub naprawę, możemy odliczyć to od opodatkowanej kwoty. Tym samym stanie się ona niższa, a wraz z jej spadkiem zmaleje również kwota koniecznego do odprowadzenia podatku.

Uwaga! Pamiętaj, aby nie decydować się na próbę zatajenia przez fiskusem faktu sprzedaży pojazdu. Jeżeli Urząd Skarbowy dowie się o przeprowadzonej przez Ciebie transakcji i o tym, że auto zostalo zarejestrowane na nowego właściciela, może nie tylko wymagać zapłacenia zaległego podatku, ale również nałożyć na podatnika karę sięgającą 40 000 zł.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne