Strona głównaDzieciPierwszy dzień w przedszkolu - jak się przygotować

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak się przygotować

Decyzja o tym, by zostawić dziecko w przedszkolu to jedno z trudniejszych, jakie rodzice muszą podjąć. Z jednej strony, wiemy, że przedszkole to miejsce, gdzie nasze dzieci mogą rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia, z drugiej jednak strony trudno nam się rozstać z maluchem, który do tej pory był z nami każdego dnia. Jeśli i Ty jesteś rodzicem, który zastanawia się nad tym, jak przełamać się i zostawić dziecko w przedszkolu, mam kilka rad, które mogą Ci pomóc.

Przygotowanie dziecka do przedszkola: jak stopniowo przyzwyczajać malucha do rozłąki

Warto zapewnić dziecku odpowiednie przygotowanie. Zanim zdecydujesz się na posłanie dziecka do przedszkola, spróbuj stopniowo przyzwyczajać je do tego, że będzie spędzać czas bez rodziców. Możesz zabierać je na krótkie wizyty do przedszkola, by mogło poznać swoje przyszłe otoczenie i nowych rówieśników. Możesz też zacząć od krótkich rozłąk, np. pozostawiając dziecko u dziadków na kilka godzin, by mogło nauczyć się bycia bez rodziców.

Rozmowa z dzieckiem o przedszkolu: jak wyjaśnić dziecku, co tam będzie robić

Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, co będzie się działo w przedszkolu. Spróbuj wyjaśnić dziecku, dlaczego chcesz, żeby chodziło do przedszkola i co tam będzie robić. Możesz też pokazać mu zdjęcia i filmy z przedszkola, by mogło sobie wyobrazić, jak tam będzie wyglądało. Dzięki takiemu przygotowaniu dziecko będzie miało mniej obaw i będzie lepiej wiedziało, czego się spodziewać.

Pierwsze dni w przedszkolu: jak zadbać o to, by były przyjazne dla dziecka

Zadbaj o to, by pierwsze dni w przedszkolu były dla dziecka jak najbardziej przyjazne. Spróbuj zostawić je w przedszkolu w godzinach, kiedy jest najbardziej aktywne i skupione. To pomoże mu lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu i skupić uwagę na zabawie i nauce. Możesz też zostawić dziecku ulubioną zabawkę lub przedmiot, który będzie dla niego pocieszeniem w trudnych chwilach.

Odprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola: jak zachować spokój i uniknąć stresu

Odprowadzanie i odbieranie przedszkolaka z placówki powinno być spokojne i bezstresowe. Nie warto pokazywać dziecku swoich obaw i niepokoju, gdy rozstajecie się rano. Lepiej zachować spokój i uśmiech, nawet jeśli samemu jest się bardzo przejętym. To pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie i zmotywuje je do tego, by chciało wracać do przedszkola dzień po dniu.

Więcej na temat przygotowania dziecka do przedszkola na: przedszkole wola.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne