Kalkulator BMI

Kalkulator BMI stał się bardzo popularny w świecie zdrowego odżywiania. Ten modny styl życia propagują teraz wszyscy. Zarówno gwiazdy sportu, jak i Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdrową żywnością i sportem.

BMI daje możliwość łatwego i szybkiego obliczenia wskaźnika masy ciała dla każdego z nas indywidualnie. Oblicza się go na podstawie dzielenia masy ciała w kilogramach poprzez wzrost do kwadratu – w metrach. Na tej podstawie możemy łatwo wywnioskować czy grozi nam otyłość bądź niedowaga.

 

Historia kalkulatora BMI

Historia kalkulatora BMI sięga 1869 roku. Powstał w celu kontrolowania masy ciała. Przeprowadzenie takich obliczeń jest bardzo proste i może je przeprowadzić każde z nas. Nie jest to jednak wystarczające w określeniu dokładnej masy ciała.  Średnie BMI dla kobiet wynosi 21, dla mężczyzn 25, a norma wynosi 18-25. Dokładny zakres natomiast to: mniej niż 16 – wygłodzenie, 16 – 16.99 – wychudzenie, 17 – 18.49 – niedowaga, 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa, 25 – 29.99 – nadwaga, 30 – 34.99 – I stopień otyłości, 35 – 39.99 – II stopień otyłości, powyżej 40 – otyłość skrajna.

BMI uznawane jest za jeden z ważniejszych wskaźników, które pomagają w określeniu naszego stanu fizycznego. Taki sam wzór stosuje się zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Używany jest między innymi w przeprowadzaniu badań stanu zdrowia populacji przez Światową Organizację Zdrowia. Warto podkreślić, że bardziej dokładny wynik jest osiągalny w przypadku badań więszej ilości osób. W przypadku oceny wagi osób jednostkowych, niestety może być mylący. Jest to jeden z głównych zarzutów dla kalkulatora BMI. Dodatkowo padło kilka innych zarzutów, mianowicie to, że kalkulator został stworzony ponad 200 lat temu, co może mieć również wpływ na brak dokładności wyników. Faktem jest, że kalkulator nie uwzględnia również masy mięśni i kości, a przecież one także wpływają na masę ciała.

Uzyskanych  za pomocą kalkulatora BMI wyników nie można traktować dokładnie. Pomyślicie dlaczego? Mianowicie może on wskazywać na różne choroby, np. miażdzyca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu a nawet nowotwory. Oczywiście nie można tego jednak stosować jako wyznacznik. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który zapewne skieruje nas na szereg dodatkowych badań.

Zaleca się również, aby kalkulatora BMI nie stosować u dzieci poniżej 14 roku życia oraz u kobiet w ciąży.

Jeśli chcesz obliczyć swój wskaźnik masy ciała za pomocą kalkulatora BMI skorzystaj z https://www.bmi-kalkulator.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne