Strona głównaZdrowieWitarianizm - jakie argumenty przemawiają za tą dietą?

Witarianizm – jakie argumenty przemawiają za tą dietą?

Witarianizm zbiera coraz więcej zwolenników na całym świecie. Na czym polega fenomen witarianizmu? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w niniejszym artykule.

Witarianizm skupia się na wykluczeniu z diety pokarmów po obróbce termicznej. Zazwyczaj za górną granicę jaką mogą być poddane pokarmy stawia się 40-48 stopni Celsjusza. W związku z czym gotowanie w jakikolwiek formie jest niedopuszczalne. Witaranizm może przyjąć formę witarianizmu wegańskiego lub wegetariańskiego. W wersji wegańskiej wykluczone jest jedzenie wszelkich pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Z kolei w wersji wegetariańskiej wykluczone jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego powstałych poprzez uśmiercanie zwierząt.

Dlaczego poddawanie pokarmów obróbce cieplnej, czyli po prostu gotowanie jest czymś czego wiatrianie starają się unikać? Istotnym argumentem jest to, że wysoka temperatura (powyżej 48 stopni) powoduje ścinanie białka. Tym samym wartości odżywcze niektórej żywności po ugotowaniu wyraźnie spadają. Kolejny argument odnosi się do historii – człowiek w przeszłości nie znał ognia i jadał surowe pokarmy co można uznać za naturalne.

Następny argument dotyczy wpływu gotowania na zdrowie. Zgodnie z powszechnie znaną marką podczas gotowania potraw następuje produkcja nitrozaminy oraz węglowodory aromatyczne, która mają właściwości rakotwórcze. Poza powyższymi nie bez znaczenia pozostaje czynnik ekologiczny. Entuzjaści witarianizmu podkreślają, że gotowanie posiłków wzmaga globalne ocieplenie.

W skrócie witarianizm jest odpowiedzią na przetworzoną żywność. Witarianie stawiają na naturalność w najczystszej postaci. Warzywa i owoce w nieprzetworzonej surowej postaci to od zarania dziejów główne źródło energii i witalności dla człowieka. Współcześnie, gdy na sklepowych półkach obserwujemy duże ilości przetworzonej żywności znalezienie właściwej drogi do zdrowia i długowieczności nie jest zbyt oczywiste i wymaga zainteresowania się zdrowym stylem życia. Tak czy inaczej dla chcącego nic trudnego, praktycznie każdy może sam przetestować, czy witaranizm jest czymś dla niego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne