Przedszkole stanowi pierwszy kontakt dziecka z instytucją edukacyjną, a także pierwszą prawdziwą szansę na socjalizację poza gronem rodzinnym. Oczywiście zdecydowanie warto wybrać placówkę przyjazną wspieraniu rozwoju oraz taką, która zapewni dziecku dobrą opiekę. Brzmi to obiecująco, ale czym kierować się przy wyborze przedszkola?
Lokalizacja
Pierwszym kryterium jest odległość i położenie. Dobrze jest wybierać przedszkole, które jest położone blisko domu czy pracy rodzica, dzięki czemu będzie on blisko dziecka w razie potrzeby (np. w sytuacji, gdy dziecko będzie źle się czuło i trzeba będzie je odebrać). Także nie pojawi się problem, że dziecko będzie musiało czekać na spóźnionego rodzica, bo ten musi przejechać przez całe miasto i akurat utknął w korkach.
Jasne, że w przypadku placówek w małych miastach taki problem jest znacznie mniejszy. Szansa, że przedszkole Starachowice będzie położone w dużej i trudnodostępnej odległości od naszego miejsca zamieszkania jest mniejsze, niż w przypadku placówek w Krakowie czy Warszawie.
Wybór daleko położonego przedszkola ma sens w momencie, gdy codziennie i tak przebywamy tą drogę, bo na przykład mieszkamy w aglomeracji i dojeżdżamy do centrum dużego miasta. Wtedy wybór przedszkola w centrum jest dobry, bo możemy spędzić dodatkowo czas z dzieckiem w drodze.
Bezpieczeństwo
Najważniejszym kryterium dla każdego rodzica jest bezpieczeństwo pociechy. Warto zapoznać się z lokalizacją i układem budynku. Warto zwrócić uwagę, czy wszystko jest odpowiednio zabezpieczone, by dziecku nie stała się żadna krzywda zarówno z przyczyn zewnętrznych lub z winy samego dziecka. Chodzi nawet o małe sprawy, jak czy teren jest odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony lub czy w budynku nie ma miejsc albo elementów, które mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci.
Opieka specjalistów
W przedszkolu istotne znaczenie ma, w jaki sposób dzieci są uczone i bawione, ale także liczy się zespół dydaktyczny. Różne dzieci mają odmienne potrzeby i problemy, więc ważne jest, by mogły zaleźć pomoc. Z dziećmi powinny pracować osoby o odpowiednich do tego kompetencjach. W przedszkolu powinien także być dostępny psycholog i inni specjaliści (m.in. logopeda, rehabilitant, terapeuta integracji sensorycznej), jeżeli plecówka przyjmuje dzieci o szczególnych potrzebach.
Przy wyborze przedszkola warto popytać o opinie i polecenia znajomych. Można także sprawdzić informacje na temat placówek w Internecie.