Strona głównaDzieciJak wybrać najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla dziecka? Przedstawiamy kilka wskazówek!

Jak wybrać najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla dziecka? Przedstawiamy kilka wskazówek!

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest najważniejsze i nie chodzi tylko o to, że przewożenie Maluszka bez odpowiedniego fotelika samochodowego może skończyć się mandatem, wbrew pozorom dobór odpowiedniego fotelika samochodowego nie jest prostą sprawą. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mamy nadzieję, że ułatwią podjęcie decyzji zakupowej przyszłym rodzicom.

 

“Mówię Ci Aniu kup ten fotelik samochodowy, który my mamy, świetnie się sprawdza!”

To chyba najgorsza rada, jaką mogą dać znajomi przyszłym rodzicom, zakup używanego fotelika w internecie też nie zda egzaminu, chyba, że wcześniej taki fotelik przetestujemy w sklepie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie każdy fotelik będzie pasował do wagi dziecka, ale i do samochodu! Różne modele aut, mają inaczej wyprofilowane siedzenia i w różnych miejscach rozmieszczone pasy bezpieczeństwa, przez co nie wszystkie foteliki da się bezpiecznie i stabilnie przymocować.

 

Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wagi dziecka

Foteliki dzielą się na grupy wiekowe oraz wagowe. W pierwszych dniach życia Malucha świetnie sprawdzi się fotelik samochodowy dla niemowlaka o grupie wiekowej 0+, czyli tzw. nosidełko, które rodzice mogą dostać wraz z zakupem wielofunkcyjnego wózka 3w1.

Fotelik 0-13 kg montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika – to także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Należy też pamiętać, że niemowlaka nie powinno się trzymać w takim foteliku dłużej niż 2 godziny dziennie.

W następnych miesiącach życia Malucha można sklasyfikować grupy: I, II oraz III. Do grupy I należą Maluchy w wieku 9-18, czyli fotelik posłuży do 4 roku życia, a fotelik montowany jest pięciopunktowymi pasami przodem do kierunku jazdy, chociaż coraz częściej można spotkać foteliki montowane tyłem do jazdy.

Do grupy II i III należą dzieci w wadze 15-36kg, czyli dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy fotelik samochodowy “rośnie” wraz z dzieckiem.

Najważniejszą zasadą w wyborze fotelika samochodowego powinna być waga oraz wzrost dziecka, ale i to, czy fotelik pasuje do modelu naszego samochodu i czy można go stabilnie i bezpiecznie zamontować. Pamiętajmy, że wzór, czy kolor to sprawa drugorzędna!

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne