Strona głównaUncategorizedBalkon w domu jednorodzinnym

Balkon w domu jednorodzinnym

Balkony znajdują swoje zastosowanie w blokach i są atrakcyjnym dodatkiem do mieszkań, które nie mają bezpośredniego dostępu do ogrodu. A co w przypadku domów – czy jest sens budować jeszcze balkon? Jakie funkcje mógłby on spełniać?

Balkony w domach jednorodzinnym występują raczej rzadko. Częściej spotkać można większej powierzchni tarasy, usytuowane zwykle przy kondygnacji parterowej. Czy posiadanie balkonu w zabudowie domu jest zupełnie pozbawione sensu? Przeanalizujmy wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety balkonu w domu
Jeśli bryła budynku jest dobrze przemyślana, a balkon komponuje się z nią na zasadzie dopełnienia lub ciekawego urozmaicenia, zyskujemy wyższy poziom estetyki w naszym domu. Ładny kształt balkonu i balustrada wykonana  z materiału pasującego do elewacji wpłyną korzystnie na wygląd domu.

Balkon to także dodatkowa przestrzeń użytkowa. Może się przydać do odpoczynku lub posłużyć jako płaszczyzna typowo funkcjonalna (miejsce na rozwieszenie prania, przewietrzenie pościeli. Balkon jest szczególnie pożądany w przypadku działek małych, gdzie nie ma możliwości na zorganizowanie zacisza przeznaczonego np. na rekreację.

Wady balkonu w domu
Balkon w domu generuje zwykle problem z mostkami termicznymi. Przez to dom traci na swojej energooszczędności, a straty ciepła powstałe w ten sposób mogą zwiększyć nasze wydatki na ogrzewanie domu.Wystający poza bryłę domu balkon jest też bardziej narażony na oddziaływanie negatywnych czynników pogodowych. Nadmierna wilgoć i skoki temperatur powodują, że dochodzi do nieestetycznych mikropęknięć.

Patrząc na balkon typowo pragmatycznie, nie można nie zauważyć, że balkon w domu to dodatkowe wydatki związane z jego wykończeniem oraz renowacją. Osobom, które mają już i tak sporo innych zajęć, balkon przysporzy tylko problemów – jest usytuowany na widoku, więc trzeba dbać o jego czystość, co czasami może sprawiać nie lada problem.

Balkon, czy taras?
W związku z tym, że dla osób z ogrodem balkony są niepotrzebnym zbytkiem, lepiej rozważyć inne opcje. Projektanci, którzy na co dzień tworzą www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/projekty-domow-parterowych : projekty domów parterowych mają obecnie do zaoferowania bardzo interesujące plany tarasów, przy większej powierzchni działki można rozważyć również altanę lub pergolę.

Ci, którzy są mimo wszystko zdeterminowani do posiadania własnego balkonu, mogą rozważyć także pewną wariację w postaci zabudowanego balkonu zimowego. Ma to sens zwłaszcza w sytuacji, gdy balkon jest usytuowany od strony ulicy.

Decyzję o balkonie powinno się podejmować na etapie tworzenia projektu domu. W późniejszych stadiach budowy, dobudowanie tego elementu może okazać się niewykonalne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne