Strona głównaDzieciKsiążki czytane dla dzieci

Książki czytane dla dzieci

Książki stanowią ważny element w życiu młodego człowieka. Już od pierwszych miesięcy życia rodzice pokazują dziecku książkę z obrazkami, potem czytają bajki, następnie dzieci w wieku szkolnym pracują z książkami niemal cały czas. To właśnie w wieku szkolnym dzieci poznają wartość jaką niesie za sobą czytanie (lub słuchanie) książek. Jakie książki wybrać tak aby prawidłowo pokierować rozwojem dziecka? To pytanie na które musi sobie odpowiedzieć niemal każdy rodzic. Ten artykuł powinien nieco pomóc rodzicom w wybraniu kilku ciekawych pozycji do przeczytania lub odsłuchania w formie wygodnego audiobooka.

Trzeba wiedzieć, że wybór książki dla dziecka to dosyć rozbudowane zagadnienie. Książka powinna być tożsama z zainteresowaniami dziecka. Jeśli np. Twoje dziecko pasjonuje się dinozaurami to właśnie taką książkę powinno dostać. Z punktu widzenia rozwoju dziecka lepsza wydawałaby się książka o zwierzętach lub książka typowo biologiczna, ale w pierwszych latach życia nie chodzi tyle o studiowanie biologii bo na to jeszcze przyjdzie czas w szkole. Ważniejsze jest nauczenie nawyku czytania (lub słuchania) z zaciekawieniem. Celem powinno być pokazanie dziecku, że poznawanie świata za pomocą książek może być pasjonujące. Treść owszem powinna mieć charakter edukacyjny, jednak kluczem jest edukacja połączona z zabawą i rozrywką. Jeśli dana tematyka (np. historyczna) kompletnie nie interesuje Twojego dziecka to proponowanie mu tego typu książek może zniechęcić dziecko do sięgania po kolejne pozycje. Zatem wniosek jest następujący: ucz dziecko sięgania po książki, wraz z wiekiem dziecko samo będzie wybierało ambitniejsze pozycje.

Seria książek o Basi

Zatem, jakie pozycje wybrać by dziecko korzystało z książki z przyjemnością? Jeśli szukasz czegoś co bawi i uczy jednocześnie to polecamy książki z serii Basia. W każdej książeczce tytułowa Basia pomaga dziecku zrozumieć świat w przystępny i przyjazny sposób. Dziecko dowiaduje się jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Wszystko z humorem, który potrafi rozśmieszyć dzieci i dorosłych. Książki zostały napisane przez Zofię Stanecką ładnym, żywym językiem, który jest bardzo zrozumiały dla najmłodszych. Książki są dostępne w formie wygodnego audiobooka znakomicie czytanego przez Marię Seweryn. Audiobook jest dostępny na https://www.storytel.com/pl/pl/books/697133-Basia-i-slodycze

W każdej książeczce Basia przeżywa inną przygodę, która uczy dziecko czegoś nowego. Zostało wydanych kilkadziesiąt książek z tej serii. W związku z czym cała kolekcja porusza naprawdę wiele zróżnicowanych zagadnień. Przykładowe wydania opisujemy poniżej.

Basia i alergia
Basia uwielbia spędzać czas ze zwierzątkami. Jednym z jej ulubionych zwierzątek są konie. Żeby spotkać się ze swoimi ukochanymi czworonożnymi przyjaciółmi przyjeżdża z rodzicami do gospodarstwa. Podczas pełnego wrażeń dnia w stajni Basia zaczyna źle się czuć, w związku z czym udaje się do lekarza. Pan doktor wyjaśnia Basi, że jej złe samopoczucie wynika z tego że ma alergię na końską sierść.

Alergia to temat, który dotyka wielu maluchów. Dziecko, zapoznające się z historią Basi, jednocześnie dowiaduje się że inne dzieci też mają alergie i że muszą uważać na pewne rzeczy tak aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Basia i mama w pracy
Z tej książeczki dziecko dowiaduje się dlaczego mama musi spędzać długie godziny w pracy. Książeczka tłumaczy maluchom, że czasami mama nie może im poświęcić całego swojego czasu nawet jeśli bardzo tego chce. Zdarza się, że dzieci reagują ze smutkiem na widok rodzica wychodzącego do pracy lub zajmującego się swoimi obowiązkami. Dlatego poruszenie tego tematu i spokojne wytłumaczenie dziecku dlaczego czasami musi się na kilka godzin rozstać z rodzicem wydaje się naprawdę ważne.

Jest naprawdę wiele książek, które uczą i bawią!

Jeśli szukacie czegoś podobnego do serii książek o Basi to interesującą pozycją wydaje się Detektyw Ząbek. Jest to książka, która podobnie jak Basia, tłumaczy dziecku różne zagadnienia na przykładzie krótkiej historyjki. Na przykład “Detektyw Ząbek – Zaraz wracam” opisuje sytuację w której opisywana jest tematyka epidemii. Z innych części Detektywa Ząbka, dzieci dowiedzą się dlaczego warto odwiedzać dentystę lub co to jest bezrobocie.

Podobnych Bajek edukacyjnych dla dzieci są setki. Wiele z nich jest dostępnych w formie łatwo przyswajalnych audiobooków. Dzięki czemu dzieci, które jeszcze nie radzą sobie z czytaniem bardzo chętnie spędzają długie godziny na słuchaniu. Jeśli szukacie czegoś z doskonałym lektorem to przykładem jest “Mała Syrenka. Książe syren”, która jest perfekcyjnie przeczytana przez Marcina Popczyskiego. Przyjazny głos wciąga dziecko w historię sprawiając że czas poświęcony nad książką upływa niezwykle szybko i przyjemnie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne